Seedeensüümid

Seedeensüümid on palju minu enesetunnet parandanud. Kõht on palju harvem punnis ja seedimine on ka paranenud.
Püüan oma keha kuulata ja märgata, millised toidud mulle sobivad ja toitumise jälgimine ja kapslite võtmine kooskõlas on enesetunnet ja “kõhutunnet” palju paremaks teinud. Kehal oleks justkui kergem toitu seedida. – Mari

Loe täiendavat artiklit SIIT! 🙂

Seedeensüümid on nagu võti, mis aitavad toidu kehas ära lagundada. Kõik toidud, mis on kuumtöödeldud, ei sisalda ühtegi seedeensüümi ja seega peab keha ise neid tootma. See on ka põhjus, miks toortoitluse järgi elades süüakse kuni 42 kraadini kuumutatud toite. See on temperatuur, millest üle kuumutades ensüümid toidus surevad.

Tänapäeva keskmise inimese organism ei suuda ensüüme ise nii palju toota, et kogu töödeldud ja keemiliselt manipuleeritud toit ära seedida, mida me igapäevaselt tarbime. Seeläbi tekivad osal inimestel näiteks seedeprobleemid (gaasid, puhitused, paistetus, kõhukinnisus, unisus pärast söömist). Kõigil inimestel seedimata toidu mõjud kohe pärast einet ei avaldu, aga need avalduvad pikema aja vältel võimalikes haigustes ning immuunsüsteemi nõrgenemises, mis tulevad tänu seedimata toidust tekkinud tagajärgedele meie kehas. Ka toidutalumatused (näiteks laktoos, kaseiin, gluteen), ülekaal ning raskused kaalu langetamisel võivad olla seedimata toidu tagajärg.

Pea kõik protsessid kehas toimuvad ensüümide ja probiootikumide abil, mida on tänapäeval toidust aina keerulisem kätte saada.

Tellit SIIT!
Ensüümid jagunevad kolmeks:
 • metaboolsed ensüümid. Nende roll on tegeleda näiteks energia tootmisega ning keha puhastamisega. Nad on rakutegevusega tugevalt seotud ning seetõttu on oluline, et inimene toituks tervislikult ja teadlikult, et keha seedimise asemel ka end vahel puhastada ning taastada saaks.
 • seedeensüümid. Keha toodab neid, et lõhustada toitu, mida me söönud oleme. Iga erineva toitainegrupi jaoks toodab keha eri ensüüme (välja arvatud värsked saadused). Süües üle või palju kuumtöödeldud toite, jääb keha nende tootmisega jänni, mistõttu kasutatakse toidulisandit.
 • toidus esinevad ensüümid. Keha neid ise ei tooda, kuid nad sisalduvad töötlemata toidus, mida me sööme (ainult värsked saadused ja õlid). On leitud, et kuna mullamineraalide sisaldus aina kahaneb ning taimi kemikaalidega pritsitakse, ei ole ka neid enam nii palju ensüüme kui vajalik, seega tuleb ka neid lisandina juurde manustada.
Seedeensüümide kasu ja vajalikkus:
 • Looduses esinevad ensüümid värskes ja toores toidus ning sellisel juhul nad teevad 60% seedimisest meie eest ära (eeldusel, et me mälume toitu korralikult) ning siis liiguvad nad edasi seedeelundkonda, kus meie keha ülejäänud ensüümide tootmisega seda protsessi toetab. Toitude kuumtöötlemine hävitab kõik toidus olevad ensüümid, mistõttu peab keha ise palju rohkem vaeva nägema ning ei saa alati selle protsessiga hakkama.
 • Kui keha peab ise pidevalt ensüüme tootma, saamata neid toidust juurde, võivad ensüüme tootvad organid ja näärmed muutuda ülekoormatuks, mistõttu võivad organid haigestuda ja paisuda koormuse tõttu 2-3 korda suuremaks ning minna pingesse ning valulikuks.
 • See on ka põhjus, miks tekivad näiteks toidutalumatused – kehal pole lihtsalt piisavalt palju ensüüme, et konkreetse toitainega (näiteks gluteen) hakkama saada ning see jääb osalt seedimata kujul kõhtu seisma (roiskuma).
 • Seedeensüümide tarbimine toidulisandina aitab toidu lõhustada toitaineteks, ka siis kui me sööme üle. Nad hoiavad meie seedimise korras, lastes meie immuunsüsteemil tegeleda tähtsamate ülesannetega nagu viiruste ning põletikuliste protsesside kõrvaldamine, mikroobide, pärmseene, rakujääkide lagundamine ning rakkude ja kudede parandamine.
 • Seedimata toidust tekivad kehas näiteks toksiinid, mis muudavad keha happelisemaks ja on teada, et haiguslikud seisundid saavad vaid happelises keskkonnas tekkida.
 • Ensüümid aitavad vähendada toiduallergiad ning -talumatusi ja allergiasümptomeid. Siia hulka kuuluvad ka 75% maailma täiskasvanutest, kes väidetavalt on kõik mõjutatud mingil määral laktoositalumatusest. Inimestel, kellel on toidutalumatused või -allergiad, on soovitatud ensüüme abivahendina võtta iga toidukorra ajal. Talumatustega inimesed tajuvad kergemat enesetunnet juba esimese einega.
 • Ensüümide ostmisel on oluline valida taimede baasil koostis, kuna taimede pH töötamisvõime vahemik on laiem kui loomsel baasil ning seeläbi on kindlam, et ensüümid ohutult õigeks ajaks õigesse kohta oma tööd tegema jõuavad.
 • Probiootikumid aitavad ensüüme toota, kuid kui seedeelundkonnas on olukord väga kehv (ning mingid toiduga seotud ebamugavusnähud on pea igapäevased) on arukas iga suure toidukorraga ensüüme tarbida kuni probiootikumid seedeelundkonnas hea bakterite tasakaalu taastavad. See võib aega võta mitu kuud ning seda protsessi tuleb kindlasti toetada sammhaaval toidulaua tervislikumaks muutmisega.
 • Kui probiootikume ja seedeensüüme igapäevaselt koos tarbida moodustavad nad koos võimsa sõjarünnaku halbadele bakteritele, seedimata toidule, parasiitidele, seenhaigustele, toksiinidele jne.
Mida seedeensüümide valikul silmas pidada?

Toode peaks sisaldama nelja põhilist seedeensüümi, milleks on lipaas (seedib rasva ja õli), amülaas (seedib suhkruid ehk süsivesikuid), proteaas (seedib liha ehk valke) ja tsellulaas (seedib rohelist ehk kiudaineid), mida keha ise ei tooda. Seetõttu soovitataksegi värskeid saadusi korralikult läbi närida. Teiseks tuleb vaadata, et seedeensüümidel oleksid pakendil märgitud aktiivsusühikud mitte milligrammid, sest vaid aktiivsusühikute järgi saab otsustada nende mõju (vaata altpoolt). Oluline, et toode oleks taimsel, mitte loomsel baasil, kuna taimed suudavad erinevaid pH tasemeid taluda, mis teadupärast ka meie keha eri organites on erinev. Kindlasti eelistada kapsleid tablettidele.

Tellit SIIT!
Kogemused otse Eesti inimestelt:
 • mees, kes arvas, et tal ei ole puhitusi, sest ta ei tundnud kehas kunagi ebamugavustunnet pärast söömist, avastad pärast söögi ning ensüümi esmakordset tarbimist autos istudes, et turvavöö hakkas sõidu ajal kuidagi lõdvaks jääma. See tähendab, et ta kõht oli paistes kuigi ta ise seda ei tundnud.
 • inimesed, kellel on laktoositalumatus, saavad nüüd vabalt nautida näiteks jäätise või juustu söömist.
 • üks naine, kes tundis pärast süsivesikurikka söögi söömist, et silmad läksid uduseks, kinnitab selle kadumist.
 • inimesed märkavad pärast igasuguse söögi söömist, et ei teki enam unisust ega soovi magama minna või pikali heita “leiba luusse laskma”.
Enzymedica Digest Basic koostisosad:

Loe täiendavat artiklit SIIT! 🙂