Miks puuks “lõhnab” ja kas see on hea märk? (2. osa)

Eelmisel nädalal ma kirjutasin (tõlkisin) esimese osa puuksutamise põhjuste kohta. Naljakas teema? Ma ei arva nii! Paljud inimesed kannatavad ebanormaalste ja valulike kõhugaaside käes igapäevaselt. See on tänapäevaühiskonnas levinud, kuid piinav ja piinlik probleem, millele nüüd ehk siit postitusest leiamegi lahenduse! 🙂

Kuidas teha lõpp puhitustele? Võti hea enesetundeni

Kui sa pead pidevalt taluma kõhu paistetust, puhitusi, (halvalõhnalisi) gaase ja puuksutamisi, siis esimene samm on oma toitumine üle vaadata. Sinu probleemiks võib olla suutmatus mingeid toite lõplikult ära lagundada või kogunevad su kehas üleliigne väävel, bakterid või pärmseen.

Põhjus, miks eri toidud gaasitamist tekitavad, erineb suhteliselt palju, seega tavaliselt võtab see natuke aega ning katseeksitusmeeotodeid, et aru saada, milliseid toiduained just sinu jaoks need “käivitajad” on. Järgnevalt vaatame üle need kõige peamised toiduainegrupid, mis põhjustajaks olla võivad. (Kõige lihtsam on oma menüüst nad kõik korraga välja võtta, näiteks nädalaks ja siis ühe grupi haaval tagasi panema hakata. Nii on hea vaadata, kas see konkreetne grupp mõjutab su seedimist oluliselt või mitte – Sille).

Kõige suuremad haisupommid (😀 – Sille)

 • Oad: ilmselt on oad kõige tuntumad gaasitekitajad. Seda selle pärast, et nad sisaldavad süsivesikuid nimega polüsahhariidid, mis kõhtu jõudes väga kiiresti käärima hakkavad. Bakterid, kes sinu kõhus elavad, õitsevad nende sahhariidide arvelt, mis kääritamist ja gaasitamist põhjustabki. Õnneks ei pea ube ja läätselisi seepärast täiesti vältima – nende leotamine öö enne valmistamist muudab nad kergemini seeditavaks. Sama kehtib ka pähklite kohta, mida tasub kindlasti silmas pidada, kuna nendes leidub palju toit- ja kiudaineid. (Olen avastanud, et India pähkli leotamine muudab ta tekstuuri ja maitse suhteliselt jubedaks, kuid teised pähklid muutuvad leotamisel väga mahlaseks ja isegi maitsvamaks! PS! Ära jäta leotatud pähkleid märjalt pikalt seisma, nad lähevad kiiresti mädanema – Sille).
 • Piimatooted: laktoositalumatus (või kaseiinitalumatus? – Sille) on maailmakuulus talumatus, kuigi paljud inimesed ei pruugi isegi teadlikud olla, et nende keha ei suuda korralikult seedida toite, mis sisaldavad piima, juustu, jogurtit või isegi jälgi piimast. Piim ja piimatooted sisaldavad suurt kogust disahhariidi nimega laktoos, mida võib kehal olla raske lagundada. Mõnel inimesel põhjustab see tugevaid seedimatuse nähtusi lisaks puhitustele, kuid teisel inimesel ei pruugi üldse mingeid tuntavaid märke olla, mistõttu võib see probleem olla märkamata ja lahendamata. (Kui sul on probleeme kaalu langetamise või säilitamisega, seletamatute isudega, väsimuse või muu sellisega, on sul suure tõenäosusega mingi toiduainegrupiga seotud seedimisprobleem. Ka siis, kui sul pole konkreetseid söömisjärgseid sümptomeid. Tasub uurida! – Sille)
 • Väävlit sisaldavad köögiviljad: ristõielised köögiviljad põhjustavad tavaliselt rohkem gaase, kui teised köögiviljad, kuna neis sisaldub palju kiudaineid, teatud tüüpi süsivesikuid ning väävlit. Siia kuuluvad kapsas, rooskapsas, brokoli, lillkapsas ja lehtkapsas. Nad põhjustavad tavaliselt vähem gaase, kui neid tarbida keedetult, vastupidiselt toorena tarbimisele, kuid ka keedetult võivad põhjustada probleeme. Neid tasub süüa pigem väikestes koguses ning vältida eri tüüpi ristõieliste tarbimist samas eines. Oluline on neid ka korralikult mäluda!
 • FODMAPid: kui sa pole selle lühendiga kursis ja ei tea, mis toidud siia kuuluvad, siis tasub pilk peale visata ja suure tõenäosusega need oma menüüst eemaldada (Vaata siia – Sille) . Leidub palju tervislikke toite, mis sisaldavad FODMAPi kuuluvaid süsivesikuid, mida võib kehal olla raske lagundada. Siia kuuluvad näiteks sibul, küüslauk, nisu, piimatooted, kividega puuviljad ja läätselised. FODMAPid (inglise keeles: käärivad oligosahhariidid, disahhariidid, monosahhariidid ja polüoolid) on akronüüm toitudest, mis sisaldavad molekule (peamiselt suhkrud), mis on lühikese ahelaga süsivesikud, mis käärivad kiiresti ja on tihtilugu halvasti imenduvad. Selle tagajärjel võivad inimese kehas hakata vohama halvad bakterid või soolestikus tekkida suuremad probleemid, kuid see kõik oleneb konkreetse inimese talumatusest.
 • Tärkliselised, kiudainerikkad toidud: kartulid, teraviljad, pähklid-seemned, mais ja oad on olulised igapäevase kiudainete koguse saamiseks, kuid samas on imelised gaasitamise allikad. Üldiselt on kõrge kiudainesisaldusega toidud meie seedesüsteemile terapeutilise ja hea toimega ning olulised näiteks kaka loomisel, kuid neid on suhteliselt keeruline lagundada ja seetõttu võivad nad enne minna käärima, kuna nad sisaldavad ka teatud tüüpi süsivesikuid, mis seda põhjustab.
 • Töödeldud, tehislikud ja kõrge rasvasisaldusega toidud: osadel inimestel puudub piisav kogus seedeensüüme, mis just rasvu lagundavad, eriti, kui nad on tugevalt töödeldud ja rääsunud. Sellised leiduvad näiteks kiirtoitudes ja fritüüritud toodetes. Pakendatud, töödeldud toidud sisaldavad ka palju sünteetilisi (mittelooduslikke) koostisosi nagu tehislikud magustajad, säilitusained või värvained, mis meie seedeelundkonnale kõva põntsu annavad. Mida naturaalsem ja vähemtöödeldum toit või rasvaallikas on, seda kergem peaks olema kehal seda seedida gaase tekitamata.

Toitumis- ja elustiilimuutused gaasidest vabanemiseks

 • Proovi elimineerimisdieeti: võttes oma menüüst ükshaaval välja toiduainegrupid, võid jõuda järeldusele, mis sul gaase tekitab. Analüüsi oma praegust toitumisstiili ning tee kindlaks, kas selles on midagi, mis on tugevalt töödelddu ja võib sümptomeid põhjustada. Siis sealt alustagi. Elimineerimist proovides eemalda oma toidulaualt valitud toidud mitmeks päevaks või isegi nädalaks enne, kui sa neid uuesti tarbima hakkad ning võrdle siis sümptomeid ja enesetunnet.
 • Tarbi probiootikume: probiootikumid aitavad taastada heade bakterite tasakaalu su soolestikus, mis elavad seal just selleks, et tagada korralik seedimine. Lisa probiootilised toidud oma igapäevamenüüsse nagu jogurt, keefir, hapendatud köögiviljad. (PS! Tee enne kindlaks, kas just see toode, mida sa tarbima hakkad, päriselt ka mingeid probiootilisi omadusi ja häid baktereid sisaldab. Näiteks selleks, et Activia seest mingitki kasu saada, peaks neid päevas ära sööma neli tükki, kuid nii palju süües oleme saanud nii kõrge suhkrulaksu, et heade bakterite koguse suurenemisega suureneb ka meie kehakaal – Sille).
 • Lisa menüüle vürtsi: leidub palju vürtse, teesid ning maitseaineid, mis aitavad võitluses seedeprobleemide vastu ning aitavad toitainete lagundamisele kaasa. Siia kuuluvad näiteks ingver, kurkum, aniis, köömned, lagrits ja karri. Neid on kasutatud juba sajandeid põnevates kohtades nagu India ja Vahemeremaad, et tugevdada seedesüsteemi ning nad on ka osa Ayurveda tervendamissüsteemist.
 • Katseta seedeensüüme: nagu sa oled juba ilmselt aru saanud, siis osa põhjusest, miks meil tekivad kõhuprobleemid (ja gaasid), on see, et meie keha ei suuda korralikult lõhustada neid toite, mida me sööme. Siin tulevad looduslikud seedeensüümid mängu. Nad teevad osa seedimisest sinu eest ära. Nad on üldjuhul väga naturaalsed ja neid saab osta käsimüügist (ka minu käest saad osta, kuid kui otsustad mujalt osta, siis kindlasti loe SIIT, mida silmas pida õige ja toimiva toote valimisel, sest ma ei taha, et inimesed toidulisandite peale oma raha tuulde viskaksid 🙂 – Sille). Seedeensüümid aitavad korralikult lagundada aminohappeid, rasvhappeid, kolesterooli, lihtsuhkruid ja nukleiinhapet, et nad oleksid korralikult imendunud ja ei põhjustaks nii palju gaase ja bakteriaalseid ülejääke.
 • Tee trenni ja joo rohkem vett: mõlemad aitavad ülejääke ja toitaineid meie kehas kiiremini edasi liigutada (või välja ajada). Vesi on eriti oluline kiudainete tarbimise puhul, kuna see aitab kiudainel paisuda ja hoida niiskust selle asemel, et kiudaineid muutuksid kõvaks ja tekitaksid trombi seedesüsteemi. Trenni tegemine aitab ka vähendada stressi, mis on tugevalt seotud erinevate seedeprobleemidega.

 

Seega, kui sul on küsimusi oma toidulaua muutmise kohta või sa tahaksid lisainfot selle kohta, mis võiks sinul oma enesetunnet (ja kaalu) paremaks muuta, võid mulle alati kirjutada sille@brenafitness.eu või täita kontaktivorm! Meie seedeelundkonna tervis on esimene asi, millele tähelepanu pöörata peaaegu iga suurema või väiksema terviseprobleemi korral. Mind sa uskuma ei pea, kuid räägin oma kogemusest! 🙂

Head tervist! 🙂

Otsustasin, et hakkan tõlkima minu  arvates asjalikke inglisekeelseid artikleid eesti keelde, kuna nende sisu on minu arvates nii huvitav, et ise postitust kirjutada polegi täiesti vaja. 100% ma alati kõigega ei nõustu, kuid teiste vaatevinklid on alati põnevad. Kui ma oma mõtteid juurde panen, siis eristan need kenasti ja arusaadavalt ära. Seekord on teemaks seedimine, puhitused ja puuksutamine – artikkel on võetud ühe minu eeskuju, dr. Axe lehelt.

Jälgi ja jaga:
error0
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *