Probiootikumid

Probiootikumid tähendavad tõlkes “elu poolt”. Probiootikumide all mõeldakse enamasti piimhapet tootvaid baktereid, näiteks laktobatsille ja bifidobaktereid, mille puhul uuringud on näidanud, et need annavad parimaid tulemusi soolestiku mikrofloora tasakaalustamisel.

Bakterid on inimese seedesüsteemi loomulik osa, mis moodustavad soolestiku mikrofloora. Piimhappebakterid ehk nn head bakterid aitavad taastada soolestikus asuvat normaalset mikrofloorat ja säilitada happe-aluse tasakaalu, toetades seeläbi seedeensüümide tööd ja normaalseid seedeprotsesse. Piimhappebakterid takistavad ka kahjulike bakterite kasvu ja on olulised saavutamaks hästi toimivat immuunsüsteemi.

Probiootikume ehk häid baktereid on võimalik saada hapendatud (fermenteeritud) toitudest, nagu näiteks: keefir, hapukapsas, hapendatud kurk, naturaalne jogurt,  ning välismaisetest toitudest, mis Eestis väga laialt kasutust pole saanud (miso, tempeh, kimchi, kombucha tee). Keskmine inimene igapäevaselt selliseid toite ei söö ning tarbides keemiliselt ja/või kuumtöödeldud toite muutub sammhaaval meie bakterite tasakaal (mis peaks olema 85% “häid” ning 15% “halbu”) halbade kasuks.

SOOVIN TELLIDA  VÕI LISA KÜSIDA!

Loe täiendavat artiklit SIIT! 🙂

Kes peaks probiootikume tarbima?

Üha laiemalt levivad nn „elustiilihaigused“, mille põhjustajateks peetakse inimeste ebatervislikku elustiili ja toitumist. Tänapäeval võiksid probiootikume igapäevaselt kasutada pea kõik inimesed, kes puutuvad igapäevaselt kokku õhusaaste ja kemikaalidega ja/või tarbivad suurel hulgal töödeldud toite.

Millega probiootikumid aidata võivad?

 • Aitavad taastada segamini aetud mikroobide tasakaalu seedeelundkonnas, mis on tekkinud näiteks ravimite (antibiootikumid, antibeebipillid) kasutamise tagajärjel
 • Toetavad immuunsüsteemi
 • Aitavad taastada inimese tervist ja langetada kaalu
 • Aitavad kompenseerida kehvi toidu- ning elustiilivalikuid
 • Parandavad naha välimust (näiteks akne, ekseem, kuivad laigud, kuiv nahk)
 • Kiirendavad vere hüübimist ning taastumist ja paranemist
 • Leevendavad gemeprobleeme
 • Aitavad valgul paremini imenduda ning jõusportlastel valgu tarvitamisest rohkem kasu saada
 • Puhastavad keha erinevates jääkidest ning haigusi tekitavatest organismidest
 • Aitavad vitamiine paremini sünteesida
 • Aitavad kaasa toitainete paremale imendumisele
 • Vähendavad pärmseent ning muid infektsioone
 • Normaliseerivad seedetrakti mikrofloorat tänu selles sisalduvale piimahappebakteritele,
 • Leevendavad kõrvetisi, maohädasid ning puhitusi
 • Naistehaiguste tervendamisega
 • Tasakaalustavad seedetrakti optimaalse pH taseme

Kui kaua läheb aega, et esimesi tulemusi märgata?

Sellel küsimusele on üheselt keeruline vastata. Näiteks igapäevaste tervisemuredega (nagu kõhulahtisus või kõhukinnisus) võib tulemusi näha kiiresti. See aga, et täielikult tervislik bakterite kooslus oma kehas taastada, varieerub vastavalt sellele, kui kaua on inimese soolestikus olukord paigast ära olnud ning kas nüüdsest toetatakse seedeelundkonda ka tervislikumate toitudega. Võib juhtuda, et täielik olukorra taastamine võtab aega paar nädalat kuni mitu kuud olenevalt sellest, kuidas inimene oma elustiilivalikutega heade bakterite vohamist toetama hakkab. Hea on aga teada, et ka elustiili muutmata bakterite igapäevane tarbimine olukorda natukene paremaks teeb, mis omakorda võib viia sammhaaval tervislikumate valikuteni, kuna head bakterid soovivad süüa häid toite ning halvad bakterid saavad seeläbi palju vähem sõnaõigust meie isude mõjutamises.

Mida probiootikumide ostmisel silmas pidada?

Arvatakse, et kõige parem kooslus on 6-12 erineva bakteritüve liigi vahel. Rohkem ei pruugi alati parem olla ning üle 12 tüve võib olla pigem müügitrikk kui reaalsetele testidele püstitatud valik. Parim on valida elavate bakterite kasuks (nagu dr. Ohhira), kuna külmkuivatatud bakterite elluärkamisel kehas ei saa esiteks kindel olla, kui palju neist “üles ärkab” ja kuidas nad omavahel ning meie seedeelundkonnas reageerivad. Oluline on teha piisavalt uurimistööd enne toote soetamist, et toote valem põhineks reaalsel teadusel, mitte müüginumbrite suurendamisel, muidu võib juhtuda, et suurt kasu ei tule ning raha võib olla tuulde loobitud.

Kõigi mikroobide hulgast, kes inimese seedeelundkonnas pesitsevad, on teadlased leidnud, et probiootikumid nimedega laktobatsillus ja bifidobakter on kõige efektiivsema toimega. Probiootikumide eelistatuim vorm on kapsel, kuna seeläbi on vajalikel bakteritel rohkem kaitset saastumise, hapniku ja niiskuse eest ning see vorm aitab kaitsta bakterite omavahelist kooslust ja terviklikkust.

Enamik probiootikume on üles kasvatatud kas piima või soja baasil, nii et väga tugeva allergia puhul, tasub esmasel tarvitamisel olla ettevaatlik ning lugeda hoolikalt silte. Kuigi bakterid on baasmaterjalist nö puhtaks pestud, võivad väga tundlikud inimesed sellegipoolest mingeid reaktsioone välja näidata.

Miks just dr. Ohhira probiootikumid?

Üks kapsel sisaldab 12 erinevat bakteritüve. Dr. Ohhira on välja arendanud kasvatuse/tootmise protsessi, milles fermenteeritakse taimesegu 3 kuni 5 aastat. Selline pikk fermenteerimiseprotsess võimaldab bakteritüvedel kasvada ja areneda tugevamaks ning ühtlasi tekivad selle protsessi käigus mitmed kasulikud ainevahetuse kõrvalsaadused, nagu näiteks orgaanilised happed, lühikese ahelaga rasvhapped, mitmed vitamiinid, aminohapped ning teised lisand-toitained (samamoodi on fermenteeritud kapsa toiteväärtus on oluliselt suurem kui toore kapsa oma). Need kõik on kasulikud ühendid, mida tavaliselt toodetakse probiootikumide poolt meie seedekulglas.

Dr. Ohhira oli (ja on) tunnustatud Jaapani teadlane, kes enam kui 20 aasta pikkuse teadustöö tulemusena töötas välja toidulisandite tootesarja, mis taastab täiuslikult inimorganismi optimaalse tasakaalu. Ta ütles, et “iga kapsel on täidetud meie kire ja lootusega, et tuua tervist ja pikka eluiga kõigile 7 miljardile inimesele maamuna peal. Me loome oma tooteid mitte ainult tõendatud protokollide järgi vaid ka õrna hoolitsusega fermenteerimise jõu abil, mis on inspireeritud looduse õnnistuse ning piimhappebakterite vägeva jõuga.” Dr. Ohhira probiootikumidele lastakse Mozarti muusikat, sest klassikaline muusika kannab teadupärast endas kõrgeid vibratsioone.

Põhimõtteliselt kogu selle 3-5-aastase protsessi juures, kui baktereid “valmistatakse”, õpivad nad koos eksisteerima, elama, üksteist toetama. Nad muutuvad sellise protsessi käigus justkui üheks suureks perekonnaks, kes sõdalaste kombel meie elundkonda jõudes “halbade” vastu julgelt võitlusesse astuvad.


Dr. Ohhira probiootikumi koostisosad: suhkur (melass, oligosahhariidid), kreegiekstrakt (Prunus domestica L.), spinat (Spinacia oleracea L.) leheekstrakt, hiina taralõnga (Lycium chinense Mill.) viljaekstrakt, shiitake (Lentinula edodes) pulber, sinep-lehtnaeri (Brassica rapa var. perviridis) lehe- ja varreekstrakt, viigimarja (Ficus carica L.) ekstrakt, silm- ja kännasmustika (V.ashei Reade, V. australe Small) marjaekstrakt, punase porsa (Myrica rubra) viljaekstrakt, juunosidruni (Citrus junos SIEB. Ex Tanaka) ekstrakt, murill mütseeli (Agaricus blazei) pulber, leht-kobartoriku (Grifola frondosa) pulber, merevetika Hizikia fusiforme lehed ja varred, vetika Undaria pinnatifida lehed ja varred, vetika Laminaria japonica lehed ja varred, Bifidobacterium breve ss. breve, Bifidobacterium infantis ss. infantis, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei ss. casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus helveticus ss.jugurti, Lactobacillus plantarum ja Streptococcus thermophilus, värvisafloori (Carthamus tinctorius L.) seemneõli, kammkarbi (Patinopecten yessoensis) kestapulber, taimne emulgaator rasvhapete polüglütserooli estrid, glaseeraine mesilasvaha, toiduvärv ammooniumsulfitkaramell, emulgaator soja letsitiin, želatiin, niiskusesäilitaja glütserool.

Piimhappebakterite eluskultuurid ühes kapslis: Bifidobacterium breve ss. breve – 1×109 KMÜ*, Bifidobacterium infantis ss. infantis – 1×109 KMÜ, Bifidobacterium longum – 1×1010 KMÜ, Bifidobacterium lactis – 1×109 KMÜ, Lactobacillus acidophilus – 1×1011 KMÜ, Lactobacillus brevis – 1×109 KMÜ, Lactobacillus bulgaricus – 1×109 KMÜ, Lactobacillus casei ss. casei – 1×109 KMÜ, Lactobacillus fermentum – 1×109 KMÜ, Lactobacillus helveticus ss. jugurti – 1×109 KMÜ, Lactobacillus plantarum – 1×109 KMÜ, Streptococcus thermophilus – 1×1011 KMÜ.

*KMÜ – kolooniat moodustav ühik.

Kasutamine: Täiskasvanutel ja lastel (alates 3. eluaastast) on soovitatav tarvitada 1-2 kapslit päevas, eelistatult õhtul ja juues peale vett. Parim on tarbida üks kapsel hommikul vähemalt 45 minutit enne sööki ning teine kapsel õhtul vähemalt 2 tundi pärast sööki, et maohape häid baktereid ei kahjustaks.

 • Kõrvetiste ja maohädade puhul imeda kapslit suus seni kuni pasta kapslist välja tuleb ning siis alla neelata.
 • Igemeprobleemide puhul imeda kapslit suus kuni pasta välja tuleb ja siis lasta sellel suus ringi käia.
 • Mitte ületada soovitatavat päevast annust.

Kõrvalmõjud: esimestel päevadel, kui keha harjub uute piimhappebakteritega on võimalikud kerge puhitus või kõhulahtisus. Kui sellised sümptomid kestavad kauem kui 10 päeva konsulteerige palun oma arstiga.

Säilitada toatemperatuuril (15…25°C).

SOOVIN TELLIDA  VÕI LISA KÜSIDA!
PS! Miinimumtellimus 60 kapslit.

Loe täiendavat artiklit SIIT! 🙂